GELECEĞİN ALPER GEZERAVCILARI KAĞITHANE'DE YETİŞİYOR

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonuna ( ISS ) uzay yolculuğunun başlamasının ardından Türkiye'de ki uzay çalışmalarına bir destek de Kağıthane'den geldi.

GELECEĞİN ALPER GEZERAVCILARI KAĞITHANE'DE YETİŞİYOR

Türkiye'nin ilk gökbeni astronotu Alper Gezeravcı'nın içinde bulunduğu uzay mekiğinin aya fırlatılması ile başlayan süreçte Türkiye uzay çalışmalarına bir destek de Kağıthane Belediyesi'nden geldi.

Çağlayan Mahallesinde bulunan El – Battani Uzay Evi’nde geleceğin Alper Gezeravcı’ları yetiştiriliyor. Çocuklar Uzay Evi’ne gelerek astronomi ve uzay bilimleri alanında temel eğitimler alıyorlar. Ayrıca İstanbul’un farklı ilçelerinden gelen öğrencilere de burada uzay ile ilgili eğitimler veriliyor.

Ayrıca Kâğıthane Belediyesi tarafından İstanbul genelinde 32.800 öğrenciye uzay ile ilgili eğitimler verildi.

El Battani Uzay Evi'nde çocuklar astronot kıyafetleri giyerek Ay’a iniş KINECT uygulama, VR uygulama, ay küre uygulamasını deneyimliyor. Soru cevap kiosku, uzayda ağırlık simülasyonu, döner illüzyonlar, refleksmetre cihazı ve kaotik sıvı küresi gibi düzeneklerle de uzayı tanımış oluyorlar. Aynı zamanda çocuklar gezegenleri izleme fırsatı da buluyor.

İSTANBUL (UHA) - MURAT ÖZDEMİR

BELEDİYELER

EKONOMİ