VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞACAK İSİMLER BELLİ OLDU!

Türkiye 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri için sandık başına gidecek. Yerel seçim çalışmaları kapsamında aday belirleme çalışmalarını tamamlayan siyasi partiler illerde yarışacak adaylarını belirledi. Seçim hareketliliğinin sürdüğü Van’da da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacak 10 isim de belli oldu.

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışacak isimler belli oldu!

Yerel seçimlere kısa bir süre kalırken siyasi partiler aday belirleme sürecini tamamladı. YSK’nın açıkladığı seçim takvimine göre dün itibarıyla 31 Mart yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye başkanlığı için 10 siyasi parti adayı il seçim kuruluna başvuru yaptı.

İŞTE SİYASİ PARTİLERİN VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) -

Abdulahat Arvas,

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) - Abdullah Zeydan,

HÜDA PAR - Mehmet Mehdi Oğuz,

Yeniden Refah Partisi (YPR) - Dr. Abdullah Sadıksoy,

Şehir İttifakı (Saadet Partisi & Gelecek Partisi) - Özay İlhan,

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) - Şükrü Şahar,

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) - Av. Erkan İvren,

İYİ Parti Van Büyükşehir Adayı - Abdullah Akbaş,

Memleket Partisi - Ali Ertuğrul Aybay,

Zafer Partisi - Mehmet Emin Özbey.

Türkiye, 31 Mart'ta sandık başına gidecek. Seçim takviminde önemli bir dönüm noktası daha geride kalırken siyasi partiler yerel seçimde yarışacak aday listelerini il seçim kurullarına teslim etti. Kesin aday listeleri, 3 Mart'ta açıklanacak ve aynı gün oy pusulasının basımına başlanacak.

KESİN ADAYLAR, 3 MART'TA AÇIKLANACAK

Geçici aday listeleri, 23 Şubat'ta ilan edilecek ve itirazlar alınacak. Kesin adaylar, 3 Mart'ta açıklanacak. Aynı gün, birleşik oy pusulasının basımına başlanacak. Aday listelerindeki eksiklikler bugün tamamlanacak.

SEÇİM YASAKLARININ BAŞLAMA TARİHİ: 21 MART

Geçici aday listeleri 23 Şubat'ta ilan edilecek. Kesin aday listeleri 3 Mart'ta açıklanacak. 29 Şubat'ta başlayacak seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı, 24 Mart'ta tamamlanacak. Propaganda serbestliği ve bazı seçim yasaklarının başlama tarihi ise 21 Mart. Propaganda serbestliği 30 Mart saat 18.00'de sona erecek. 29 Şubat'ta seçmen bilgi kağıtları dağıtıma çıkacak. 24 Mart'ta seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı tamamlanacak. Propaganda serbestliği 21 Mart'ta başlayacak.

VAN’DA 07.00 İLE 16.00 SAATLERİ ARASINDA OY KULLANILACAK

31 Mart yerel seçimlerinde 35 partinin adayları yarışacak. Doğudaki 32 ilde oy verme işlemi saat 07.00 ile 16.00 arasında yapılacak. Diğer illerde saat 08.00 ile 17.00 arasında oy verilecek.

VAN (UHA) - ZAFER ALBAYRAK

BELEDİYELER

EKONOMİ