TÜRKİYE'DE İLK, 112- UMKE ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye 112-UMKE Çalıştayında acil durumlarda vakaya ulaşma süresinden, vakaya müdahale edecek sağlık profesyonellerinin yetiştirilmesine kadar toplam on iki oturum yapıldı. Sağlık alanında akademisyen ve çeşitli branşlarda uzmanların katılımı ile gerçekleşen çalıştayda; 112 ve Umke’nin acil vakalara müdahale, 112 çağrı merkezlerinin ve Umke'nin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

TÜRKİYE'DE İLK, 112- UMKE ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6 Şubat 2023 tarihinde asrın felaketi olarak değerlendirilen 11 şehrimizi etkileyen, 50.000’den fazla vatandaşımızı kaybettiğimiz deprem kuşağında bulunan ülkemizde acil afet durumlarında yapılması gerekenlere dikkat çekmek, önleyici tedbirler almak ve olası durumlarda toplumun farkındalığını geliştirmek amacı gözetilerek, Türkiye'de ilk yapılan "Türkiye 112 ve UMKE Çalıştayı" gerçekleştirildi.

Sağlık Politikaları ve Sağlığın Geliştirilmesi Derneği, Yeni Sendika işbirliği ile İstanbul’da yapılan 112 ve Umke Çalıştayı'nın açılış konuşmasını, eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, eski Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ve Yeni Sendika Genel Başkanı Metin Memiş yaptılar.

Prof. Dr. Recep Akdağ çalıştayda söz alarak "Türkiye’de tecrübenin aktarımı konusunda eksikliklerin var olduğunu ancak kurulan güçlü sağlık sistemi sayesinde birçok konuda ilerleme kaydedilmiştir. Çalıştayın sonucun karar vericiler ile politika yapıcılara sorun ve çözüm önerileri açısından yol gösterici olacağını" değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Politikaları ve Sağlığın Geliştirilmesi Derneği Genel Başkanı Musa Akan’ın başkanlığında düzenlenen çalıştaya, Yeni Sendika Genel başkanı Metin Memiş, Prof. Dr. İbrahim İkizceli, Prof. Dr. Haydar Sur, Prof. Dr. Vefik Arıca, Prof. Dr. Ali Kocataş, Prof. Dr. Gülten Kaplan’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve alanında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Çalıştay sonuç bildirgesi ile buradan çıkan karar ve çözüm önerilerinin kitap haline getirilerek, günümüz sağlık politikalarına yol göstermesi hedeflenmektedir.

İSTANBUL (UHA) - ÖZKAN KARACA

BELEDİYELER

EKONOMİ