SİNEMANIN KOLTUKLARI GAZZE Lİ ŞEHİT ÇOCUKLARA AYRILDI

İsrail'in Gazze'de ki katliamına dikkat çekmek amacıyla Beyoğlu'nda 'Tay' çizgi sinema filmi gösterime girdi. Gazze'de şehit edilen çocukların isimlerinin yazılı olduğu koltuklara seyirci alınmadı.

Sinemanın koltukları Gazze li Şehit Çocuklara ayrıldı

İstanbul Beyoğlu'nda, Gazze'de yapılan soykırıma dikkat çekmek ve katledilen çocuklar için, özel gösterim gerçekleştirildi.

Katliam ve zulme dikkat çekmek amacıyla organize edilen, 'İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze' projesi kapsamında, İstiklal Caddesi'nde ki Fitaş Sinema Salonu'nda 'Tay' çizgi sinema filmi gösterime girdi.

İsrail katliamında, yaşadıkları vatanlarında katledilen çocukların isimlerinin koltuklarda yazılı olduğu salona, seyirci alınmadı.

20 Kasım ile 30 Aralık 2023 tarihleri arasında, 'İnsanlığın Onur Sınavı: Gazze' başlığıyla içeriğinde konferans, söyleşi, tiyatro, film gösterimi, konser, panel, şiir dinletisi, yarışma ve sempozyum gibi pek çok kültürel programın yer aldığı etkinlik düzenlendi.

Bu etkinliklerin ilki, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde gerçekleştirildi. AK Partili İlçe Belediyelerine bağlı kültür merkezlerinin koltuklarında sadece Gazze’de şehit edilen çocukların isimlerinin yer aldığı salonlarda çizgi film gösterimi yapıldı.

'Gazze'nin yasını tutuyoruz.'
Etkinlikle açıklamada bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız; 'Milletçe ve dünyada hep birlikte, acılı günler yaşıyoruz. Terör devleti İsrail tarafından katledilen çocuklar, yaşlılar ve kadınlar var. Koskoca bir insanlık var. Filistinliler, çocuklar, Gazzeliler öldürülüyor. Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü, bugün İstanbul’da AK Partili belediyeler Gazze’de öldürülen katledilen şehit edilen çocukların hatırasına onların isimlerinin yazılı olduğu koltuklarda izlenecek ‘Tay’ adlı çizgi film, hazreti Peygamber efendimizin (Sallallahü teala aleyhi ve sellem) hicretini konu alan bir film. İzleyicileri sembolik olarak isimleri burada bulunan çocuklar olacaklar. Gazze’nin yasını tutuyoruz. Filistin’in yasını tutuyoruz' dedi.

'Çoçuklar ölmesin'
'Dünyada çocukların neşesi daima var olsun' diyerek sözlerini sürdüren Başkan Yıldız; 'Çocuklarımız çocuklar ölmesin. Bu anlamda saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu bir duruş var. Bir cesaret var. Bu bütün insanlara ve bütün liderlere örnek olsun. Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü, mahcup bir şekilde idrak ediyoruz. İçimiz kan ağlayarak idrak ediyoruz. Bütün çocukların neşesi var olsun. Çocuklar yaşasın diye böyle bir etkinliği, Gazze'li çocukları anmak üzere böyle bir etkinliği AK Partili belediye olarak eş zamanlı olarak İstanbul’da düzenliyoruz. Çocuklar var olsun diyoruz.' şeklinde açıklama yaptı.

İSTANBUL (UHA) - MURAT ÖZDEMİR

BELEDİYELER

EKONOMİ