AKARYAKITA ZAM GELİYOR

Motorinin iltre fiyatında gece yarısından itibaren zam bekleniyor. Motorinde 1,38 TL fiyat artışı öngörülüyor. Artış pompa fiyatlarına yansıyacak. Benzin grubunda ise bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Akaryakıta Zam Geliyor

İstanbul'da akaryakıt pompa fiyatları güncellendi. Motorin litre fiyatı 40,28 lira seviyesinde bulunurken, benzinin litresi ise 38,34 liradan satılıyor.

Benzin ve motorin fiyatları Türkiye genelinde Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplamalarıyla belirleniyor. Bu hesaplama sürecinde, Gümrüksüz rafineri fiyatına Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payları eklenerek KDV hariç Rafineri satış fiyatı ortaya çıkıyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru dikkate alınıyor. Bu yöntemle belirlenen fiyat değişim farklarıyla gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Uluslararası piyasa koşulları ve döviz kuru gibi faktörler, akaryakıt fiyatlarının düzenli olarak güncellenmesine neden oluyor.

UHA Haber Merkezi - MİRAÇ GEÇİLMEZ

BELEDİYELER

EKONOMİ